Milli Eğitim maske üretecek...
Milli Eğitim Bakanlığı, meslek liselerinde koronavirüs önlemleri kapsamında maske üretimine de başlayacak.
381 defa okunmuş - 19 Mart 2020 - Perşembe 12:19

Milli Eğitim Bakanlığı, hem N95 standardında hem de basit cerrahi maskelerden üretecek. Maskenin bulunmadığı bugünlerde meslek liselerinin bu adımı önemli bir boşluğu dolduracak gibi görülüyor.

 

N95 standardında maske üretmek için İstanbul, Bursa ve Hatay'ı seçildi. Bu illerde bir Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'nde N95 standardında maske üretebilmek için yatırım yapılıyor.  1 Milyon'a yakın bir maliyeti bulunan projenin parasını Milli Eğitim karşılayacak. Bu kapsamda  il etapta İstanbul'da Sultan Ahmet Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Bursa'da Tophane Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ve Hatay’da Erol Bilecik Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde üretim yapılacağı açıklandı. Üretimin  Nisan ayında başlaması bekleniyor. 

Sultan Ahmet Meslek Lisesi Müdürlüğü'ne bir süre önce Gaziosmanpaşa Küçükköy Meslek Lisesi Müdürü Yusuf Atılgan atanmıştı.

 

Daha sonra 14 pilot il belirlendi. Bu illerde cerrahi maske üretilecek. İstanbul'da 5, Bursa'da 3, İzmir'de 3, Gaziantep'te 3, Adana'da 3, Ankara'da 2, Kocaeli'de 2, Sakarya'da 2, Antalya'da 2, Konya, Hatay, Tokat, Malatya ve Van'da da birer okul olmak üzere 30 okulda cerrahi maske üretetilecek.

Sağ üst butonu tıklayarak geri dönebilirsiniz...